Witamina D pomaga w budowie masy mięśniowej

Witamina D – grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych organicznych związków chemicznych, które wywierają wielostronne działanie fizjologiczne, przede wszystkim w gospodarce wapniowo-fosforanowej oraz utrzymywaniu prawidłowej struktury i funkcji kośćca.

 

Naukowcy z Tajlandii udowodnili, iż witamina D pomaga w walce z nadwagą oraz buduje masę mięśniowa.

Badanie

Naukowcy zmierzyli stężenie 25-hydroksy witaminy D we krwi badanych, a także skład ciała za pomocą analizy impedancji bioelektrycznej.

Wyniki

Badanie to zostało przeprowadzone w Tajlandii która jest bardzo słonecznym krajem. Niestety ilość witaminy D u ludzi w tak słonecznym kraju była niewystarczająca!

dobry dietetyk rembertow wesola wawerJak można się domyślić wysoki poziom witaminy D, wiązał się z dużą ilością masy mięśniowej.

dobry dietetyk wesola wawer rembertow

W badaniach in vitro (poza organizmem człowieka), naukowcy podali komórkom mięśniowym witaminę D. Komórki w wyniku tego produkowały mniej miostatyny, co przyczynia się do zwiększonej możliwości budowania masy mięśniowej. Ponadto komórki mięśniowe przy niedoborze witaminy D rozbijały białka znacznie szybciej.

 

WNIOSEK

Optymalna ilość witaminy D w organizmie człowieka pozytywnie wpływa na budowę masy mięśniowej. Czy to znaczy ze witamina D jest dla kulturystów ? Tak ale nie tylko! Pamiętajmy że nasz kręgosłup utrzymuje nas w „pionie” dzięki mięśniom a nogi pozwalają chodzić 🙂

Wiele takich i innych ciekawostek dowiecie się podczas konsultacji dietetycznych na terenie wawer, wesoła rembertów oraz ząbki. Dobry dietetyk Piotr Żeberkiewicz ZAPRASZA

źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/
https://pl.wikipedia.org/

Jeżeli szukasz konsultacje dietetyczne, chciałbyś zasięgnąć porady dobry dietetyk i potrzebujesz układanie diety, zapraszam do kontaktu ze mną. Działam na terenie całej Warszawa i okolic. Na co dzień współpracuje z klientami z Ząbki Marki i Wołomin, prowadzę także konsultacje w Rembertów, Wesoła i Wawer.

FACEBOOK KLIK 

Jedna odpowiedz

  1. […] Przeczytaj równierz o oddziaływaniu Witaminy D na masię mięśniową KLIK. […]

Zostaw Komentarz