Testosteron – Jego pozytywny wpływ na nasz organizm

Testosteron – hormon płciowy męski oraz żeński. Jest produkowany przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach pod wpływem hormonu luteinizującego. Także w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy, jajniki.

TESTOSTERON

Dlaczego testosteron jest ważny?

 

Dla mężczyzny poziom testosteronu jest ważny względu na: pracę mózgu, gęstość mięśni, sprawność układu sercowo-naczyniowego, libido, prawidłowy poziom cukru we krwi oraz ochronę przed rakiem prostaty.

 

Jak powstaje testosteron ?

 

Testosteron powstaje z cholesterolu. Nie, to nie żart, cholesterol przekształcany jest w Pregnenolon następnie w DHEA kolejną przemianą jest Adrostendion i ostatecznie w Testosteron. Jest jeszcze druga droga, która również zaczyna się od cholesterolu następnie Pregnenolon – Progesteron – Adrostendion i w końcu Testosteron.  Opisałem to w dużym skrócie dla ułatwienia, lecz było to świadome działanie ażeby zwrócić uwagę na to iż cholesterol nie jest naszym wrogiem. Badania dowodzą iż utrzymywanie cholesterolu pod górną granicą normy jest zdrowsze niż dolną. Pamiętajcie o tym za każdym razem jak zobaczycie reklamę w TV produktów na zbicie cholesterolu. Oczywiście nie można popadać ze skrajności w skrajność i przekraczać norm laboratoryjnych z premedytacją. 🙂

 

Poziom testosteronu kiedy się zbadać?

 

Jest wiele metod na sprawdzenie czy nasz testosteron jest na odpowiednim poziomie. Jedną z nich jest test Adama. Test ten opracowali naukowcy, opiera się on o 10 pytań (odpowiedzi TAK / NIE). W zależności od odpowiedzi zleca się dalsze badania tym razem krwi. Podczas badania krwi kontrolujemy testosteron oraz wolny testosteron, w przypadku pierwszego badania jeżeli norma jest od 2,9 do 8 a nasz wynik jest na poziomie niższym niż 4,5 należy skonsultować się ze specjalista w celu podniesienia jego poziomu.
Jak wiadomo im jesteśmy starsi, mamy co raz mniej tego hormonu w organizmie. Ze względów zdrowotnych poziom ten powinien być wyższy niż połowa normy. W takim celu stosuje się hormonalna terapię zastępczą.

 

Co może być powodem niskiego poziomu Testosteronu?

 

Organizm mężczyzny w tym przypadku jest bardzo delikatny, zaburzeń wydzielania tego hormonu jest bardzo wiele a oto kilka z nich: stres, zmęczenie, zbyt mała ilość cholesterolu, gruczolak przysadki, problemy z wątrobą, nadużywanie alkoholu, nieudany od-blok po cyklu sterydowym a nawet przeziębienie które prowadzi do osłabienia organizmu. Odnośnie cyklu sterydowego, od-blok nie gwarantuje powrotu organizmu do homeostazy. Dlatego proszę o rozwagę podczas planowania cykli oraz o to żeby mężczyźni w wieku do 25 roku życia nie używali sterydów ponieważ może się to źle skończyć dla ich organizmu. Po wyeliminowaniu niektórych przyczyn poziom tego jakże ważnego dla nas hormonu powinien się podnieść lecz nie zawsze tak się dzieje i wtedy należy skonsultować się z osobą która potrafi podnieść go w sposób naturalny. Jeżeli naturalne sposoby nie działają zostają kliniki hormonalnej terapii zastępczej i przyjmowanie testosteronu z zewnątrz.

 

Wniosek

 

Dbajmy o swoje zdrowie hormonalne, badajmy się profilaktycznie (minimum raz na 6 miesięcy). Lepiej kontrolować i zapobiegać niż leczyć. Wracając do sterydów, nie dajcie się namówić na Cykle typu „weź metkę solo i będzie dobrze bo po tym nie trzeba się od-blokować” – jeżeli ktoś wam to proponuje, ZMIEŃCIE TRENERA albo kolegę 😉 bo nie wie co mówi. OD-BLOK JEST ZAWSZE KONIECZNY I NALEŻY GO ROBIĆ NAWET PODCZAS CYKLU PONIEWAŻ UŁATWIA TO ODBLOKOWANIE PO ZEJŚCIU ZE ŚRODKÓW DOPINGUJĄCYCH!!!

6 Odpowiedzi

 1. MICHAŁ
  | Odpowiedz

  skąd mężczyzna ma wiedzieć, że ma niski poziom testosteronu???

 2. KAROL BIAŁECKI
  | Odpowiedz

  JAK NATURALNIE PODNIEŚĆ POZIOM TESTOSTERONU? CZY TYLKO TERAPIA ZASTĘPCZA WCHODZI W GRĘ??

  • Piotr Żeberkiewicz
   | Odpowiedz

   Oczywiście są na to różne metody ale główna jest eliminacja przyczyny. Po wyeliminowaniu przyczyny problemu nie trzeba już podnosić testosteronu. Ale żeby znać przyczynę należy przeprowadzić wywiad, i najlepiej badania.

 3. Piotr Żeberkiewicz
  | Odpowiedz

  Przewlekłe zmęczenie, brak motywacji, problemy z libido. Tak jak pisałem wyżej TEST ADAMA. Zajmuje 2 minuty a daje już zarys tego co się dzieje.

 4. gratuluje
  | Odpowiedz

  OD-BLOK JEST ZAWSZE KONIECZNY I NALEŻY GO ROBIĆ NAWET PODCZAS CYKLU PONIEWAŻ UŁATWIA TO ODBLOKOWANIE

  • Piotr Żeberkiewicz
   | Odpowiedz

   Niestety ale „siłowniani MISZCZOWIE” nie rozumieją tego i robią cykle które trwają rok a potem zdziwienie, że coś się dzieje…. Stąd się bierze stereotyp KOKSA bez….. 😉 Nie wspomnę o tym, że mało kto się bada w trakcie i nie mówię o morfologi ale o kompleksie badań hormonalnych.

Zostaw Komentarz