Kortyzol- przyjaciel czy wróg ?

Kortyzol śmiało można nazwać hormonem alfa. Jest aktywatorem katabolicznych (rozkładających) procesów przemiany materii oraz oddaje ciału do dyspozycji bogate w energię związki. Jego tłumiące działanie na układ immunologiczny (autoagresywny) jest często wykorzystywany w medycynie do hamowania nadmiernych reakcji (alergii) i stanów zapalnych. Kortyzol steruje uczuciami takimi jak głód, trawienie, ciśnienie krwi, rytmem snu i czuwania. W przemianie materii kortyzol ma znaczący wpływ na gospodarkę węglowodanową, wywołując glukoneogenezę (przekształcanie białka w glukozę) w wątrobie. 

Obok katecholamin takich jak noradrenalina, adrenalina czy dopamina, kortyzol jest naszym największym hormonem stresu. Kiedy się przestraszymy lub czujemy zagrożeni z mózgu wydzielany jest sygnał, który informuje nadnercza o tym ażeby zaczęły wydzielać kortyzol, co za tym idzie nasz organizm przestawia się w tryb „walcz lub uciekaj”. Gdy jednak dochodzi do długotrwałego (przewlekłego) stresu, brakuje faz odprężenia i człowiek zaczyna się wypalać i chorować. 
Poniżej znajduje się lista negatywnych skutków długotrwałego stresu: 
 • Podwyższony poziom cukru we krwi, cukrzyca starcza 
 • Ubywanie masy mięśniowej i zwiększanie ilości tłuszczu w okolicach brzucha 
 • Wachania nastroju i zmniejszenie aktywności mózgu, depresja, choroba Alzheimera
 • Wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia słyszenia, szumy uszne 
 • Niepłodność oraz oziębłość seksualna spowodowana obniżeniem poziomu testosteronu 
 • Przybierające na sile zaburzenia snu 
 • Niski poziom progesteronu (odpowiedzialny za większość hormonów płciowych) 
Po długotrwałym okresie, w którym kortyzol jest notorycznie na wysokim poziomie następuje jego radykalny spadek. Oznacza to ostatnią fazę „wypalenia” nadnerczy które są odpowiedzialne za wytwarzanie kortyzolu.  
Skutki niskiego poziomu kortyzolu: 
 • Zwiększona drażliwość 
 • Wypalenie i depresja 
 • Niskie ciśnienie krwi 
 • Zmniejszona odporność na infekcje oraz źle gojące się rany 
 • Choroby autoimmunologiczne jak stwardnienie rozsiane, zapalenie tarczycy Hashimoto
 • Fibromialgia 
 • Zespół chronicznego zmęczenia 
 • Problemy z gospodarką elektrolitową

KORTYZOL:

Kortyzol przyjaciel czy wróg ? Piotr Żeberkiewicz dobry dietetyk warszawa rembertów wawer wesoła ząbki wyjaśnia
Kortyzol przyjaciel czy wróg ? Piotr Żeberkiewicz dobry dietetyk warszawa rembertów wawer wesoła ząbki wyjaśnia
Dobowe wydzielanie kortyzolu u osoby zdrowej odbywa się między godziną 6:00 – 8:00 następne między godziną 11:00 – 12:00. Ten kortyzol jest nam potrzebny do funkcjonowania w ciągu dnia i nie należy go zbijać!!!! Jeżeli jednak zrobimy test wydzielania kortyzolu dobowego (próbki pobieramy w godzinach 8:00; 13:00; 18:00; 22:00) i okażę się że nasze poranne wyrzuty nie istnieją ale za to mamy go w nadmiarze wieczorem, wówczas nie można pozostać obojętnym przy takim stanie rzeczy. Jest wiele środków, które są w stanie nam pomóc (poza higiena dnia, snu oraz dietą, które są w tej kwestii priorytetem), lecz nie można działać na własna rękę jeżeli nie mamy na ten temat wiedzy. O środkach obniżających poziom kortyzolu pisałem w jednym z wcześniejszych postów KLIK.
Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wam w zrozumieniu co się dzieje w naszym organizmie i dlaczego np.: nie możemy zasnąć wieczorem lub jesteśmy senni przed południem i nie możemy się skupić.
Już na koniec chciałem tylko napisać ze insulina jest antagonistą (hormonem przeciwstawnym) do kortyzolu, więc picie soków z owoców rano jedzenie FIT OWSIANEK itp. Nie jest do końca dobrym pomysłem, ponieważ walczymy ze swoim organizmem na siłę zbijając kortyzol.

 

POZDRAWIAM I ŻYCZĘ DUŻO SPOKOJU PIOTR ŻEBERKIEWICZ 🙂

 

Źródło: Lothar Urisnus

 

Jeżeli szukasz konsultacje dietetyczne, chciałbyś zasięgnąć porady dobry dietetyk i potrzebujesz układanie diety, zapraszam do kontaktu ze mną. Działam na terenie całej Warszawa i okolic. Na co dzień współpracuje z klientami z Ząbki Marki i Wołomin, prowadzę także konsultacje w Rembertów, Wesoła i Wawer.

Zostaw Komentarz