Jelita – Dlaczego warto o nie dbać

Jelita – fragment przewodu pokarmowego. W jelicie zachodzi proces wchłaniania substancji powstałych w wyniku enzymatycznego rozkładu pokarmów. Jego budowa jest zależna od stopnia skomplikowania ogólnego planu budowy ciała organizmu. U wyżej rozwiniętych zwierząt wyróżnia się jelito przednie, środkowe i tylne, a także jelito cienkie, grube, proste, czcze i ślepe.

Jelita przewodu pokarmowego położone jest między żołądkiemodbytem. Charakteryzuje się znaczną długością, zapewniającą zarówno sprawny przebieg samego trawienia (zobacz: perystaltyka jelit) jak i wchłaniania (zobacz: kosmki jelitowe).
U ludzi jelita dzieli się na dwie główne części: jelito cienkie i jelito grube. Jelito cienkie dzieli się na dwunastnicę,jelito czcze i jelito kręte. Jelito grube dzieli się na kątnicę, wstępnicę, poprzecznicę, zstępnicę, esicę, oraz odbytnicę zakończoną odbytem.

A teraz z polskiego na nasze, dlaczego jelita są ważne.

 

Jelita mają za zadanie wchłaniać niezbędne dla nas witaminy i minerały ale nie tylko. Jelita również pełnia rolę sita, które przepuszcza tylko i wyłącznie niezbędne dla nas składniki natomiast toksyny wydala.

Co może się stać w momencie kiedy Perystaltyka jelit zostanie zaburzona ? Może to powodować od trądziku bóli głowy, wzdęć, zaparć po nawet choroby autoimmunologiczne.

 

Jakie są główne powody uszkodzenia Jelit ?

Nieodpowiednia dieta

Przewlekły stres

Przeciążenie toksynami

Nierównowaga bakteryjna

 

Rozregulować pracę jelit lub nawet je uszkodzić jest bardzo łatwo, gorzej ich leczeniem.

Leczenie uszkodzonych jelit jest wieloetapowe i powinno zaczynać się od odpowiednio dobranej w tym celu diety oraz suplementacji. Niekiedy jednak to nie wystarcza i wówczas trzeba rozpocząć leczenie lekami a w ostateczności antybiotykami. Dlaczego antybiotyki w ostateczności ? Oczywiście zależy to od uszkodzenia lecz antybiotyki tak jak nie służą do leczenia przeziębienia czy kataru tak nie powinny być stosowane w momencie kiedy nie jest to konieczne.

Kolejną częścią lecz równie ważną w leczeniu jelit jest SPOKÓJ, jelita jak i cały nasz organizm nie lubi stresu i należy dbać również o nasza głowę (o tym w następnej poradzie). Resztę informacji jak diagnozować i leczyć jelita otrzymacie państwo na konsultacjach. Nie chcę tu dawać wskazówek ze względu na to, iż każdy z nas jest inny i należy podchodzić do spraw zdrowotnych indywidualnie.

 

Jeżeli nie wiesz jak zadbać o swoje jelita Dobry Dietetyk Piotr Żeberkiewicz zaprasza na konsultacje w Rembertów, Wesoła, Wawer, Ząbki oraz Warszawa.

 

FACEBOOK 

 

 

3 Odpowiedzi

 1. Jaonna
  | Odpowiedz

  Ja dzięki konsultacji u Pana od miesiąca pije 2 razy dziennie błonnik oczyszczający, czyli babkę płesznik oraz łuski babki jajowatej. I raz dziennie siemię lniane. Do tego pilnuję rozpisanej diety i mimo leków, które przyjmuję( a które niestety powodują zaklejanie jelit) moje jelita zaczęły śmigać!!! Czuję się świetnie:) Najważniejsza systematyczność a z tym najtrudniej.

 2. arek
  | Odpowiedz

  POLECAM! Suplementacja i dieta dobrana przez Pana Żeberkiewicza naprawdę działa!!! Babka płesznik rządzi:) Pozdro

 3. […] 5. Jelita również jak i cały układ pokarmowy zyskują na codziennej suplementacji siemienia. O tym jak ważne są jelita pisałem w poprzednim artykule. KLIK […]

Zostaw Komentarz